banner52

banner53

07 Şubat 2016 Pazar

PKK'lılar Eylem Hazırlığında! Bu Plakalara Dikkat

“Ben bu kararı imzalamam dedim”

Son günlerde gerek iş dünyası arasında, gerekse siyasi arenada sıkça konuşulan; GESTAŞ yönetimi ile ilgili iddialar ve söylemler hakkında birinci ağızlardan biri olan GESTAŞ Yönetim Kurulu üyesi Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile uzun uzun konuştuk. İddialara ve söylemlere göre; GESTAŞ üzerinden birilerinin rant elde etmeye çalıştığı, hatta bu uğurda GESTAŞ’ın Genel Müdürü Hasan İlhan Yürükçü’yü dolaylı yollardan GESTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi yaptıkları ve bu sayede de hurda denebilecek bir araba vapurunu GESTAŞ’a kiraya vererek yılda 1 milyon lira civarında kazanç elde edecekleri iddialarına başkan Gökhan ne cevap verdi?

banner36
05 Ağustos 2013 Pazartesi 10:40
“Ben bu kararı imzalamam dedim”
Son günlerde siyasi ve iş dünyası kulislerinde en sık konuşulan konulardan biri de kuşkusuz GESTAŞ. İddialara göre; Çanakkale’deki bazı STK’ların üst düzey yönetimlerinde ve bir siyasi partinin de üst düzey yönetimlerinde yer alan birkaç isim, GESTAŞ üzerinden ticaret yapabilmek arzusuyla bir süre önce harekete geçti.

Bu kişiler, GESTAŞ AŞ.’ne kiralama yoluyla neredeyse hurda denebilecek bir araba vapurunu GESTAŞ AŞ’ne önce tamir ettirtip, sonra da yıllık yaklaşık 1 milyon TL’na kiralamak için kolları sıvadı. Daha sonra, bu ticareti yapmak arzusunda olan isimlerden biri “Vali beyin emriyle GESTAŞ’ın Genel Müdürü Hasan İlhan Yürükçü Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’na girecek” dedi.

Bunun üzerine ÇTSO organ seçimleri öncesinde ciddi kulisler yaparak Hasan İlhan Yürükçü’yü ÇTSO Meclis Üyesi yapan bu kişi ve beraberindekiler, daha sonra GESTAŞ Genel Müdürü Yürükçü’yü yine siyasi, ekonomi ve STK gücü zorlamasıyla ÇTSO Yönetim Kurulu’na da seçtirdi.

Bu sayede GESTAŞ Yönetim Kurulu’na görevlendirilecek ÇTSO Yönetim Kurulu temsilcisini de kendi istedikleri isim olan Hasan İlhan Yürükçü olarak tayin ettikleri ve bu sayede de, GESTAŞ üzerinden yapılmak istenen etik olmayan ticari girişimden sonuç alacaklarını umarak, hem Hasan İlhan Yürükçü’yü, hem de GESTAŞ Yönetim Kurulu’nu kandırarak amaçlarına ulaşmaya çalıştıkları iddiaları üzerine, bir dizi araştırma yapan gazeteniz İşte Çanakkale şu bilgilere ulaştı.

GESTAŞ Genel Müdürü Hasan İlhan Yürükçü’nün ÇTSO Yönetim Kurulundan oy birliğiyle değil, oy çokluğuyla GESTAŞ Yönetim Kurulu’na görevlendirildiği, 
“Hasan İlhan Yürükçü, Vali beyin emriyle ÇTSO yönetiminde yer alacak” diyerek bazı kimseler üzerinde baskı yaratan emir verilmiş sözü atan kişinin bu emri kendisinin isteği üzerine uydurduğu, Vali beyin bu emirden bilgisinin dahi olmadığı,  
iddialara göre sadece haksız ticaret yapmak arzusu taşıyanların zorlamasıyla değil, Hasan İlhan Yürükçü’nün GESTAŞ Yönetim Kurulu içinde yer almasının Çanakkale’ye daha fazla kazanım sağlayacağını düşünen başka yöneticilerin de arzu etmesi üzerine Yürükçü’nün GESTAŞ Yönetimine getirildiği bilgilerine ulaştı.

Bu iddiaların ve bilgilerin izini süren gazeteniz İşte Çanakkale; iddiaların doğru olup olmadığını GESTAŞ Yöneticilerinden biri olan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a sordu. Bakın Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, gündemi meşgul eden GESTAŞ meselesi hakkında neler dedi;

“Peki bunlar kim diye sordum. Cevap veremediler.” 
“Ben bu kararı imzalamam dedim”

“Bu sorularınıza yanıt vermeden önce birkaç sene geriye giderek başlamak gerekir. Öncelikle bilindiği üzere ben, Çanakkale Belediyesi’ni temsilen GESTAŞ Yönetim Kurulundayım. Hatırlarsanız bir süre önce Yalova lokantasının önünden ve Kilitbahir köyü arasındaki deniz taşımacılığı yapan firmanın iskele ve liman işletme hakları GESTAŞ’a alınmıştı.

Geçen sene de bu iskele ya da liman diye de bilinen araba vapuru yanaşan yerlerin GESTAŞ dışında başka bir firmaya kiralanması yerine GESTAŞ bünyesindeki araba vapurları ile taşıma yapılması kararı alındı. Bunun üzerine de Kilitbahir Köyü arasında deniz taşımacılığı yapan firmaya ait 4 adet araba vapuru GESTAŞ yönetimince belirli bir ücret karşılığında kiralama yöntemiyle çalıştırılmasına karar verildi ve Alınteri feribotları diye de bilinen 4 adet araba vapuru o firmadan kiralandı.

O süreçte, yine aynı iskelelerde müktesep (kazanılmış) hakkı bulunan Erdemler firmasından da 2 adet araba vapuru kiralanması kararlaştırılmıştı. O günlerde GESTAŞ bünyesine kiralama yoluyla Alınteri feribotları diye de bilinen Kilitbahir Motorlarından 4, Erdemler firmasından da 2 hak olmasına rağmen 1 araba vapuru GESTAŞ’a dahil edildi. Bilindiği üzere Kilitbahir motorlarından 4 tane araba vapuru da o günden sonra ve hala GESTAŞ bünyesinde çalışıyor. Erdemler firmasına ait olan araba vapuru ise Kepez-Eceabat hattında çalıştı.

Sonra öğrendik ki, o Erdemler teknesinin içinde AKP İl başkanının kardeşinin de hakkı varmış. Olabilir ve o bizi aşan bir durumdu. Sonuçta hak (Erdemler firmasının) Aziz Erdem’indir ve o böyle bir tasarrufta bulunmuştur. Hakkını, onların da ortak olduğu tekneyi devreye sokarak kullandı. O bizi ilgilendirmez. Geçen sene böyle geçti. Bu sene ise GESTAŞ Yönetimine konu geldi. Çünkü kiralamalar senelik yapılmıştı.

Müktesep hak dediğimiz hak yine devam ediyor ve 4 adet Kilitbahir motoru, 2 tane de Aziz Erdem hakkı var. Ama bu kez Aziz Erdem’in işlerinin bozuk olduğunu bu nedenle de tekne getiremediğini öğrendik. Hakkı devam ediyordu ama bu sene için kullanmadı. Bu sırada bir yönetim kurulu kararı önüme geldi. Kiralama ihalesi kararıydı. Bu boş olan hat için 2 motor kiralama işiydi. Ben bu kararı imzalamam dedim. Biz Aziz Erdem’in hakkı var diye kiralama kararı almıştık dedim. Peki bunlar kim diye sordum. Cevap veremediler. Eski valimiz bana bir kez bile bu kararı neden imzalamadın diye sormadı. Sonrasında ise o karar yok oldu bir anda, ortadan kayboldu. Daha sonra Erdemler’le ilgili bir karar geldi, onu imzaladım. Ama Erdemler yine getiremedi motoru ve iptal oldu. 
Sonra bu kişiler (gerek siyasi, gerekse iş dünyası arasında konuşulan iddialarda isimleri geçen kişiler), ‘biz zaten bu işi yapabiliyoruz. Hat da boş’ dediler. Ama onların müktesep hakkı yoktu. Durum böyle olunca ihale açılsın dedim. O zaman bu işe gönüllü olanlar ihaleye girer.

İhalenin anlamı, en düşük bedelle motoru kiralamaktır. O dönem ben Çanakkale Belediyesi olarak da ihaleye girebileceğimi söyledim. Çünkü yetkim var. Memnun olmadılar bundan. Benim duruşum bu dedim. Sonra da bu talep bitti. Yeniden önümüze gelir mi? başka bir yol üzerinden denenir mi bilemem ama ben durum böyleyken o imzayı atmam”.

“YÖNETİM KURULUNA YOKLAMA ÇEKTİM”

Geçen gün yine GESTAŞ toplantısında her ihtimale karşı Vali Çınar’ın da yanında ortaya soru sordum ve dedim ki ‘Bizim, Kilitbahir motorları işletmesinden kiralanan 4 araba vapurumuz var. Aziz Erdem’in de (Erdemler firmasının) 2 hakkı vardı gelmedi değil mi” dedim. Evet dediler. Durum bu. Ayrıca ilave bir şey olması için ihaleye çıkılması gerekir. Bana karşı ısrarları artık yok. Vali Bey’e karşı var mıdır, bilemem. Ama zannetmiyorum.

Bu vali başka, baskıyla bir şey yaptırabileceklerine ihtimal vermiyorum. Daha aklıyla düşünen bir kişiliği var. Gelir gelmez yaptığı icraatlar ve attığı adımlardan farklı bir vali olduğu ortaya çıkıyor. Bazı toplantılarda bir araya geldik. Oralardaki tavırlarından bir devlet adamı kimliğiyle hareket ettiğini gözlemledim. Ama hepimiz insanız, yarın öbür gün siyasi baskıya boyun eğer miyiz, onu bilemem. 

“SPONSORLUKLAR MERCEK ALTINDA”

Hatta Vali bey, önümüzdeki toplantı için, GESTAŞ’ın yaptığı sponsorlukların dökümünü istedi. Daha şeffaf hale geliyor her şey. O yapılan sponsorluklar, gündemimize gelecek. Kimlere ne para ödenmiş, ortaya çıkacak. Türkçe Olimpiyatları’yla ilgili de ne kadar verilmiş, bunu göreceğiz. 50 bin lira mı verilmiş yoksa 250 bin lira mı öğreneceğiz. 

“ÖZELLEŞTİRME OLMAMALI”

GESTAŞ’ın ciddi alımları var. Gemi alınıp veriliyor. Özelleştirilmesi hiç konuşulmadı. Kaldı ki GESTAŞ özelleştirilmemeli. Çünkü çetrefilli bir yönetimi yok. İş belli. GESTAŞ sadece Çanakkale’ye değil, Balıkesir’e de hizmet veriyor. Marmara Adası, Avşa gibi yerlere gidiyor. Adalar ulaşımı karşılığında devletten zarar parası alıyor. Mesela adalara hizmet götürdüğünüz için her seferinde kar ediyoruz diye bir şey yok. Zarar da ediyoruz.

İşte bu sefer devlet GESTAŞ’a zararlarımızı yılsonunda ödüyor. Burada 5-6 milyon TL’den bahsediyoruz. Böyle bir devlet kaynağı varken, siz bunu özel sektöre veremezsiniz. Çünkü kimin o zararı ne boyutta göstereceğini bilemeyiz. Bu iş devlet kontrolünde olmalı. Bir diğer nokta ise Çanakkale geçişlerinin başka bir alternatifi yok. Tekel olan bir şeyi özele veremezsiniz. Özel sektöre verilmesi vatandaş için sıkıntı yaratır. GESTAŞ’ı kamu şirketinin işletmesi daha doğrudur” dedi.

Anahtar Kelimeler: Çanakkale

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • gezi cler 3 yıl önce yorumlandı

   peki çok sevgili başkan gezi eylemlerine siz ne kadar maddi yardım yaptınız ve belediye araç ve personelinizi buralarda kullandınız...iş türkçe olimpiyatları mı yoksa gezi mi..olimpiyatları tüm türkiye hatta dünya izledi gezi ne oldu

  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner13
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İşte Çanakkale Gazetesi - 06 Ağustos 2015 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV